People of Medieval Scotland
1093 - 1371

Roger Pepin, master, subdean of York (d.1266)

Medieval Name
None
Modern Gaelic Name
None
Biography
Fasti Ecclesiae Anglicanae 1066-1300, vi, 26-28: Roger Pepin, master, first occurs as subdean of York on 27 March 1254. He held the moiety of the church of Kirkby Kendal and was given a dispensation to hold the subdeanery, the prebend of York, and the church of Kirkby Kendal on 20 October 1256. He last occurs on 29 May 1258 and died before 8 November 1266. He was commemorated on 5 November, so his death might have been around 5 November 1266 He should not to be confused with Roger Pepin, succentor of York, nor with M. Roger Pepin, vicar of Leeds in 1274.
Floruits
1254 × 1254
Related Place
York

Total number of associated factoids: 5

Listing items 1 to 1, page 1 of 1

  • ‹‹ First
  • ‹ Previous
  • 1
  • Next ›
  • Last ››

Date Short Summary Role Witnesses Source
3 Apr. 1257 Command to decide on a case between Master Simon de Claipol and S., dean of Wigtown, about moeity of church of (St Mary's) Isle named person (transaction) 2/144/57 (Theiner, no. 197)


Listing items 1 to 3, page 1 of 1

  • ‹‹ First
  • ‹ Previous
  • 1
  • Next ›
  • Last ››

Date Short Summary Source
Mar. 1254 sub-dean of York 2/30/5 (Reg. Gray, 121, no. 559)
Mar. 1254 Master 2/30/5 (Reg. Gray, 121, no. 559)
3 Apr. 1257 subdean of York 2/144/57 (Theiner, no. 197)


Listing items 1 to 1, page 1 of 1

  • ‹‹ First
  • ‹ Previous
  • 1
  • Next ›
  • Last ››

Date Short Summary Source
March 1254 Confirmation of election of bishop of Whithorn 2/30/5 (Reg. Gray, 121, no. 559)