People of Medieval Scotland
1093 - 1371

Place: KCD (Kincardineshire) >> Nigg

Listing items 1 to 1, page 1 of 1

  • ‹‹ First
  • ‹ Previous
  • 1
  • Next ›
  • Last ››

Name Floruits Related place
Cormac of Nigg 1198 × 1198 Nigg


Listing items 1 to 1, page 1 of 1

  • ‹‹ First
  • ‹ Previous
  • 1
  • Next ›
  • Last ››

Title Related place
Document 4/20/56 (Arb. Lib., no. 230) Nigg


Listing items 1 to 18, page 1 of 1

  • ‹‹ First
  • ‹ Previous
  • 1
  • Next ›
  • Last ››

Date Short Summary Primary Witnesses
unavailable Grant of churches to Arbroath Abbey no
unavailable Grant of Roger, bishop of St Andrews to Arbroath Abbey no
unavailable Concession of churches in St Andrews diocese for own uses no
1189 X 1194 Gift of church of Nigg (KCD) and common pasture yes Archibald, abbot of Dunfermline (d.1198); Hugh of Roxburgh, bishop-elect of Glasgow (d.1199); Jocelin, archdeacon of Dunkeld (fl.1165×67-1193/4); John, bishop of Caithness (fl.1185×89-1202); Matthew, bishop of Aberdeen (d.1199); Robert de Quincy (d.1200x01); Robert, archdeacon of Glasgow (d.1222); Walter, abbot of Holyrood (d.1217 or 1218); William Hay (I), lord of Errol (d.c.1201); William Lindsay (II) (d.c.1205)
15 Feb. 1198 X 17 Mar. 1199 *Confirmation of churches to Arbroath Abbey yes
24 Aug. 1198 X 17 Mar. 1199 * Quitclaim (agreement) of cain and conveth of stated churches yes
21 May 1203 X 1209 Renewal of churches belonging to Arbroath Abbey yes Adam Ovid, master (fl.1203-33); Andrew Murray, master; Edward Murray, master, canon, bishop's clerk; John, dean of Forfar/Angus (fl.1195×98-1207×09); Laurence of Thornton, archdeacon of St Andrews (d.1238×40); Michael, master, clerk, chaplain (fl.1201-1220×25); Peter Baillard, master, clerk; Peter de Maule, master, chaplain; Peter of Dryburgh, master, clerk; Peter, chaplain and clerk of Bishop Malveisin; Ranulf de Wat, archdeacon of St Andrews (d.1209); Simon de Noisy, clerk of Bishop William of St Andrews; Thomas, prior of St Andrews (fl.1199-1211); William del Bois, chancellor (d.1232); William of Brechin, chaplain; William of Gullane, rector of Gullane
8 Dec. 1211 X 1225 Renewal of church of Nigg (KCD) yes Adam Ovid, master (fl.1203-33); Denis, dean of Angus and Forfar (fl.1211×14-1225×39); Edward Murray, master, canon, bishop's clerk; Laurence of Thornton, archdeacon of St Andrews (d.1238×40); Michael, master, clerk, chaplain (fl.1201-1220×25); Peter of Dryburgh, master, clerk; Peter, chaplain and clerk of Bishop Malveisin; Richard of Dover (Tyninghame), master, clerk; Simon de Noisy, clerk of Bishop William of St Andrews; Simon of St Andrews, master (fl.1199/1200-1212×18); Simon, prior of St Andrews (fl.1212-25); Stephen of Lilliesleaf, master, clerk, persona; William del Bois, chancellor (d.1232); William of Gullane, rector of Gullane
25 Feb. 1213 Renewal of various possessions given by the king yes Alexander II, king of Scots (d.1249); Gilbert of Stirling, bishop of Aberdeen (d.1239); Henry, abbot of Kelso (d.1218); John Maxwell, chamberlain, sheriff of Roxburgh (d.1241); Jordan Comyn; Martin, master, physician; Philip de Valognes, chamberlain (d.1215); Ralph, master, physician (TRW); Robert de St Germain, master, clerk (fl.1199-1220); Robert, bishop of Ross (d.1249); Walter Comyn, earl of Menteith (d.1258); William del Bois, chancellor (d.1232)
17 Feb. 1215 Renewal of possessions of Arbroath Abbey yes David de Bonville, marischal (fl.late 12C-mid13C); David Hastings, earl of Atholl (d.1247); David Hay, lord of Errol (d.1237×41); Gilbert de Liberatione, clerk; Guy, abbot of Lindores (d.1219); Hervey, son of Philip, marischal (Keith); Hugh, bishop of Brechin (d.1218); John Hay (I), lord of Naughton (d.×Oct.1266); John Maxwell, chamberlain, sheriff of Roxburgh (d.1241); John Murray (TRA2); Jordan Comyn; Malcolm (I), earl of Fife (d.1229); Malcolm Hay, king's butler; Robert, bishop of Ross (d.1249); Robert, king's chaplain (TRA2); Thomas Durward (d.1228×33); Thomas of Stirling, clerk, archdeacon of Glasgow (d.1227); Walter Comyn, earl of Menteith (d.1258); Walter Lindsay (III), son of William (II) (d.c.1222); William del Bois, chancellor (d.1232); William of Clunie, canon of Dunkeld, king's clerk
3 Jul. 1233 Gift of Nigg (KCD) yes Andrew Murray, bishop of Moray (d.1242); David Hastings, earl of Atholl (d.1247); Henry of Stirling, son of Earl David; John de Vaux, knight (fl.1213-55); John Maxwell, chamberlain, sheriff of Roxburgh (d.1241); Laurence Abernethy (fl.1180s×1230s); Roger Avenel, sheriff (d.1243); Walter Stewart (II), son of Alan (d.1241); William of Bondington, bishop of Glasgow (d.1258)
25/Mar/1249 × 24/Mar/1250 Ordination of vicarages of churches of Arbroath Abbey no
1 Mar. 1313 Renewal of possessions of Arbroath abbey yes
1 Dec. 1322 Renewal of possessions of Arbroath abbey yes
17 Jun. 1341 Renewal of possessions of Arbroath abbey yes
18 Jun. 1341 Inspection of charter of Alexander II to Arbroath abbey of Nigg (KCD) yes Adam Murray, master, bishop of Brechin, chancellor (d. 1349/50); Adam, abbot of Lindores (1330s/40s); Alexander of Kinninmonth, bishop of Aberdeen (d. 1344); David Hay, constable of Scotland; Duncan (IV), earl of Fife (d.1353); John, abbot of Coupar Angus; Malcolm Fleming, earl of Wigtown (d. 1357x62); Philip of Meldrum, knight (14C)
18 Jun. 1341 Confirmation of Nigg (KCD) yes
11 Nov. 1357 Command to prevent Laurence of Garvock from infringing on rights of abbot of Arbroath in Nigg (KCD) yes


Listing items 1 to 3, page 1 of 1

  • ‹‹ First
  • ‹ Previous
  • 1
  • Next ›
  • Last ››

Date Short Summary Holder Lord
18 Sept. 1202 X 18 Aug. 1204 Churches held in bishopric of St Andrews Arbroath Abbey (fd.1178)
3 Jul. 1233 Fisheries in Nigg (KCD) Alexander II, king of Scots (d.1249)
Thursday 4 Jan. 1313 Land of Torry (ABD) and church of Nigg (KCD) Arbroath Abbey (fd.1178)