People of Medieval Scotland
1093 - 1371

William Wishart, bishop of St Andrews (d.1279)

Biography
Watt and Murray, Fasti, 190, 380, 394: William was possibly archdeacon of St Andrews by 22 February 1254, and he continued in that office until he was consecrated bishop of St Andrews on 15 October 1273. When he was elected to the bishopric of St Andrews on 2 June 1271, he was also bishop-elect of Glasgow and royal chancellor, having been elected to the see of Glasgow at the king's instance after the death of Nicholas Moffat in 1270. He died at Morebattle, Roxburghshire on 28 May 1279. Watt, Graduates, 590-94: William was from unknown origins, but there is a tradition that his family settled in Kincardineshire. He was born in 1226 or before and his father was probably John Wishart, sheriff of Mearns in the 1230s. His putative brother was, then, John Wishart who held lands in Conveth and Fordoun (KCD) in the 1240s and 1260s. He may have been the father of Robert Wishart, later bishop of Glasgow, or of William, James (both born in 1250s), or Thomas, born in the 1260s. He probably also had a daughter, Mary (d. after 1311), who may have married William Oliphant, by whom she had a son, William, lord of Aberdalgie (d. 1329/30). Her second husband was Richard Siward, whom she married before December 1295. William Wishart was a master by 20 March 1248 and probably studied at Paris. He became a papal chaplain around 13 January 1257. Before his election to the bishopric of Glasgow in 1270, he was said to have held 22 rectories and prebends and three can be identified - the collegiate church of St Mary in St Andrews, before 7 November 1250; as a canon of Glasgow on 19 April 1266; and as archdeacon of St Andrews. The others may have been in England. He was king's clerk and chancellor from the 1250s. He was buried in the new cathedral at St Andrews on 2 June 1279.
Floruits
1248 × 1279
Related Place
St Andrews
Matrix
William Wishart, bishop of St Andrews (d.1279)
Grantor Beneficiary relationships
» Gephi Visualisation

Total number of associated factoids: 138

Listing items 1 to 35, page 1 of 1

  • ‹‹ First
  • ‹ Previous
  • 1
  • Next ›
  • Last ››

Date Short Summary Role Witnesses Source
unavailable Concession of patronage of church of Smailholm (BWK) Consentor 2/150/2 (Glas. Reg., no. 231 )
unavailable Gift of land of Turin (ANG) Beneficiary 3/167/10 (Dupplin Charters, no. 138 (i))
unavailable Settlement upheld by priors of St Oswald and Kirkham Party 2 4/32/92 (Reeves, Culdees, no. 15)
unavailable Command to renounce rights in bishopric of Caithness Addressee 2/152/2 (Cal. Papal Letters, i, 464-65)
22 Feb. 1254 Concession to hold benefice in Scotland Beneficiary 2/143/173 (NLS, Adv. MS 15.1.19, no. 21)
20 Sept. 1255 Announcement of change in Scottish council named person (transaction) 1/8/23 (RRS, iv, no. 22)
20 Sept. 1255 X Statement concerning change in Scottish council named person (transaction) 1/26/13 (A-S Relations, no. 10)
13 Jan. 1257 Concession of licence to choose confessor Beneficiary 2/144/47 (Cal. Papal Letters, i, 340)
10 Nov. 1263 Command to make provision of two dignities Addressee 2/145/23 (Cal. Papal Letters, i, 414)
23 Jan. 1264 Appointment of judges-delegate Appointee 2/145/28 (Reg. Urbain, no. 1269)
10 Nov. 1265 Agreement between Arbroath Abbey and Alexander Comyn, earl of Buchan Sealer Duncan, judex (mid 13C); Laurence Mowat, clerk, persona of Kinnettles (fl.1250s-ca.1272); Ralph de Lascelles, rector of Essie; Richard Vairement, master (fl.1239-68); Robert de Wauchope, knight; Robert of Edinburgh, master (fl.1249×58-1268); Serlo / Saer Seton, knight; Thomas of Traquair, dean of Angus (fl.1265) 4/19/7 (Arb. Lib., nos. 247, 311)
1266 X 1270 Gift of Glensalauch in the Mearns (prob. Glensaugh, Fordoun ph., KCD) Beneficiary Alan Durward (d.1275); Alexander Comyn, earl of Buchan (d.1289); Alexander III, king of Scots (d.1286); Bernard Mowat (son of Michael); Reginald Cheyne, younger, lord of Duffus; Richard of Inverkeithing, bishop of Dunkeld (d.1272); Richard, canon, king's chaplain (TRA3); Robert Cameron of Baledgarno; Thomas of Norham, master; Thomas of Rossie, knight; Thomas, king's chaplain (TRA3); William Oliphant, knight (d.1313); William Sinclair, knight (d.c.1270) 3/16/29 (Dupplin Chrs., no. 114)
20 May 1266 Quitclaim of Greater Ardoch and Lesser Ardoch (LAN) Sealer 3/332/1 (Kel. Lib., no. 190)
13 Oct. 1268 Confirmation of the customs of Salisbury, granted by Bishop William Grantor 2/48/1 (Glas. Reg., no. 213)
1269 X 3 Jun. 1271 Confirmation of Turin (ANG) Beneficiary Adam of Conveth, chaplain; Edward, master, clerk of John Comyn; John Comyn, lord of Badenoch (d.1302); John Crook, clerk; John Fleming (mid-13C); John of Johnstone, knight; Simon Fraser (III) (d.1291×92); William Comyn of Kilbride (d.c.1283) 3/167/10 (Dupplin Charters, no. 138 (i))
1269 X 3 Jun. 1271 Gift of Turrin by Forfar (ANG) Beneficiary Alan Durward (d.1275); Alexander Comyn, earl of Buchan (d.1289); Bernard Mowat (son of Michael); Henry of Denmuir, knight (fl.1260s-90); Hugh Abernethy, knight (d. 1291x2); Matthew de Lethewyn; Reginald Cheyne (father or son?); Thomas Crook, knight; Thomas Randolph (d.c.1296); Walter Stewart, earl of Menteith (d.c.1293); William Mowat, knight, sheriff (son of Michael); William of Brechin, knight; William, earl of Mar (d.a.1281) 3/547/78 (NRS, GD 45/16/3036)
Sunday 12 Oct. 1270 Quitclaim of litigation against Paisley Abbey concerning lands in DNB and quitclaim of those lands and rights named person (transaction) Finlay of Clourotrich; Henry of Irvine, clerk; John Knox (of Knock); John, chaplain of Paisley; John, son of Alan, of Leny; Lambert, rector of Dunoon; Robert, vicar of Inverkip; Thomas of Pollok; William of Swinford, clerk of bishops of Glasgow 3/598/1 (Pais. Reg., 189-90)
3 Jun. 1271 Statement concerning election of William Wishart as bishop of St Andrews named person (transaction) 2/97/54 (Moray Reg., no. 261)
15 Mar. 1273 Command to establish election of Master William, archdeacon of St Andrews, as bishop named person (transaction) 2/147/7 (Theiner, no. 256)
13 Oct. 1273 Quitclaim of rights to Lennel (BWK) named person (transaction) 3/209/1 (Cold. Cart., no. 12)
15 Oct. 1273 X 28 May 1279 Inspection (and renewal) of church of Collessie (FIF) Inspector 2/10/271 (Lind. Cart., no. 146)
15 Oct. 1273 X 28 May 1279 *Confirmation of resignation of Adam of Makerston Grantor 2/10/271 (Lind. Cart., no. 146)
18 Dec. 1273 Settlement of dispute between Kelso and Melrose Abbeys named person (transaction) 4/32/102 (Kel. Lib., no. 172)
15 Mar. 1274 Indulgence of 40 days Grantor 2/10/265 (DCM, Misc. Ch. 826)
8 Apr. 1275 Command to examine life of Robert of Fyvie, elected to see of Ross Addressee 2/147/22 (Theiner, no. 261)
24 May 1275 Command to examine election of bishop-elect of Brechin Addressee 2/147/23 (Theiner, no. 262)
22 Apr. 1277 Renewal of churches and lands of Scone Abbey Grantor 2/10/266 (Scone Lib., no. 115)
10 Jul. 1277 Request to listen to bishops of St Andrews and Dunblane, earl of Carrick and Richard of Straiton named person (transaction) 1/8/106 (RRS, iv, no. 110)
22 Jul. 1277 Indulgence of 40 days Grantor 2/10/267 (Finch. Chrs., no. 201)
1 Aug. 1277 Statement concerning complaint between king of Scotland and bishop of Durham named person (transaction) 4/41/2 (Foedera, i, II, 544)
14 Oct. 1277 Indulgence of 40 days Grantor 2/10/268 (Durh. Rites, App. 6, no. 35)
7 Jan. 1278 Inspection and Confirmation of resignation of church of Collessie (FIF) Grantor 2/10/269 (Lind. Cart., no. 145)
20 Mar. 1278 Correspondence between King Edward I and King Alexander III named person (transaction) 1/27/3 (TNA, SC 1/14/38)
circa 24 May 1278 Request for letters of safe conduct for King Alexander III Addressor 2/10/270 (TNA, SC 1/20/70)
9 Mar. 1279 Command to persuade Richard, elect of Caithness to renounce all his right Addressee 2/150/6 (Theiner, no. 270)


Listing items 1 to 16, page 1 of 1

  • ‹‹ First
  • ‹ Previous
  • 1
  • Next ›
  • Last ››

Date Short Summary Role Source
22 Feb. 1254 Clerk of Alexander III, king of Scots (d.1286) (Employment relationship) subject (relationship) 2/143/173 (NLS, Adv. MS 15.1.19, no. 21)
23 Jan. 1264 Chaplain (papal) of Urban IV, pope (d.1264) (Employment relationship) subject (relationship) 2/145/28 (Reg. Urbain, no. 1269)
25 Mar. 1266 Chancellor of Alexander III, king of Scots (d.1286) (Employment relationship) subject (relationship) 3/547/76 (Melr. Lib., no. 325)
19 Apr. 1266 Procurator of William Wishart, bishop of St Andrews (d.1279)(Employment relationship) object (relationship) 2/7/81 (Glas. Reg., no. 212[*])
20 May 1266 Chancellor of Alexander III, king of Scots (d.1286) (Employment relationship) subject (relationship) 3/332/1 (Kel. Lib., no. 190)
13 Oct. 1268 Chancellor of Alexander III, king of Scots (d.1286) (Employment relationship) subject (relationship) 2/48/1 (Glas. Reg., no. 213)
3 Jun. 1271 Archdeacon of John of Haddington, prior of St Andrews (d.1304)(Employment relationship) subject (relationship) 2/97/54 (Moray Reg., no. 261)
3 Jun. 1271 Chaplain (papal) of Alexander IV, pope (d.1261)(Employment relationship) subject (relationship) 2/97/54 (Moray Reg., no. 261)
15 Mar. 1273 Chaplain (papal) of Gregory X, pope (d.1276) (Employment relationship) subject (relationship) 2/147/7 (Theiner, no. 256)
15 Oct. 1273 X 28 May 1279 Predecessor of William Wishart, bishop of St Andrews (d.1279)(Tenurial & lordship relationship) object (relationship) 2/10/271 (Lind. Cart., no. 146)
18 Dec. 1273 Chancellor of Alexander III, king of Scots (d.1286) (Employment relationship) subject (relationship) 4/32/102 (Kel. Lib., no. 172)
Wednesday 18 Jul. 1274 Official of William Wishart, bishop of St Andrews (d.1279) (Employment relationship) object (relationship) 3/414/11 (Dunf. Reg., no. 207)
22 Apr. 1277 Predecessor of William Wishart, bishop of St Andrews (d.1279)(Tenurial & lordship relationship) object (relationship) 2/10/266 (Scone Lib., no. 115)
20 Mar. 1278 Fidelis (sworn man) of Alexander III, king of Scots (d.1286) (Tenurial & lordship relationship) subject (relationship) 1/27/3 (TNA, SC 1/14/38)
20 Mar. 1278 Nuncius (messenger) of Alexander III, king of Scots (d.1286) (Employment relationship) subject (relationship) 1/27/3 (TNA, SC 1/14/38)
circa 24 May 1278 Lord (dominus) of William Wishart, bishop of St Andrews (d.1279)(Tenurial & lordship relationship) object (relationship) 2/10/270 (TNA, SC 1/20/70)


Listing items 1 to 50, page 1 of 2


Date Short Summary Source
11 Apr. 1248 Master 2/143/82 (Cal. Papal Letters, i, 245)
22 Feb. 1254 Master 2/143/173 (NLS, Adv. MS 15.1.19, no. 21)
22 Feb. 1254 archdeacon of St Andrews 2/143/173 (NLS, Adv. MS 15.1.19, no. 21)
22 Feb. 1254 clerk (king's) 2/143/173 (NLS, Adv. MS 15.1.19, no. 21)
20 Sept. 1255 archdeacon of St Andrews 1/8/23 (RRS, iv, no. 22)
20 Sept. 1255 archdeacon of St Andrews 1/26/13 (A-S Relations, no. 10)
1257 X 28 Apr. 1264 Master 3/23/33 (Simpson, de Quincy, no. 18)
1257 X 28 Apr. 1264 archdeacon of St Andrews 3/23/33 (Simpson, de Quincy, no. 18)
1257 X 28 Apr. 1264 chancellor of Scotland 3/23/33 (Simpson, de Quincy, no. 18)
13 Jan. 1257 Master 2/144/47 (Cal. Papal Letters, i, 340)
13 Jan. 1257 chaplain (papal) 2/144/47 (Cal. Papal Letters, i, 340)
13 Jan. 1257 archdeacon of St Andrews 2/144/47 (Cal. Papal Letters, i, 340)
Oct. 1258 X 17 Apr. 1261 Master 3/19/3 (Menteith, no. 6)
Oct. 1258 X 17 Apr. 1261 archdeacon of St Andrews 3/19/3 (Menteith, no. 6)
29 Aug. 1261 archdeacon of St Andrews 1/8/33 (RRS, iv, no. 33)
29 Aug. 1261 chancellor 1/8/33 (RRS, iv, no. 33)
Friday 31 Mar. 1262 Master 3/516/3 (Panmure Reg., ii, 82-3)
Friday 31 Mar. 1262 archdeacon of St Andrews 3/516/3 (Panmure Reg., ii, 82-3)
Friday 31 Mar. 1262 chancellor 3/516/3 (Panmure Reg., ii, 82-3)
21 Dec. 1262 chancellor 1/8/39 (RRS, iv, no. 41)
10 Nov. 1263 chaplain (papal) 2/145/23 (Cal. Papal Letters, i, 414)
10 Nov. 1263 archdeacon of St Andrews 2/145/23 (Cal. Papal Letters, i, 414)
23 Jan. 1264 Master 2/145/28 (Reg. Urbain, no. 1269)
23 Jan. 1264 archdeacon of St Andrews 2/145/28 (Reg. Urbain, no. 1269)
23 Jan. 1264 chaplain (papal) 2/145/28 (Reg. Urbain, no. 1269)
10 Nov. 1265 archdeacon of St Andrews 4/19/7 (Arb. Lib., nos. 247, 311)
1266 X 1270 Master 3/16/29 (Dupplin Chrs., no. 114)
25 Mar. 1266 Master 3/547/76 (Melr. Lib., no. 325)
25 Mar. 1266 chancellor (king's) 3/547/76 (Melr. Lib., no. 325)
25 Mar. 1266 archdeacon of St Andrews 3/547/76 (Melr. Lib., no. 325)
19 Apr. 1266 Master 2/7/81 (Glas. Reg., no. 212[*])
19 Apr. 1266 archdeacon of St Andrews 2/7/81 (Glas. Reg., no. 212[*])
20 May 1266 chancellor (king's) 3/332/1 (Kel. Lib., no. 190)
20 May 1266 Master 3/332/1 (Kel. Lib., no. 190)
20 May 1266 archdeacon of St Andrews 3/332/1 (Kel. Lib., no. 190)
13 Oct. 1268 archdeacon of St Andrews 2/48/1 (Glas. Reg., no. 213)
13 Oct. 1268 chancellor (king's) 2/48/1 (Glas. Reg., no. 213)
1269 X 3 Jun. 1271 archdeacon of St Andrews 3/167/10 (Dupplin Charters, no. 138 (i))
1269 X 3 Jun. 1271 Master 3/547/78 (NRS, GD 45/16/3036)
1269 X 3 Jun. 1271 archdeacon of St Andrews 3/547/78 (NRS, GD 45/16/3036)
1269 X 3 Jun. 1271 Master 3/167/10 (Dupplin Charters, no. 138 (i))
Sunday 12 Oct. 1270 bishop-elect 3/598/1 (Pais. Reg., 189-90)
3 Jun. 1271 Master 2/97/54 (Moray Reg., no. 261)
3 Jun. 1271 archdeacon of St Andrews 2/97/54 (Moray Reg., no. 261)
3 Jun. 1271 chaplain (papal) 2/97/54 (Moray Reg., no. 261)
15 Mar. 1273 Master 2/147/7 (Theiner, no. 256)
15 Mar. 1273 chaplain (papal) 2/147/7 (Theiner, no. 256)
15 Mar. 1273 archdeacon of St Andrews 2/147/7 (Theiner, no. 256)
13 Oct. 1273 bishop of St Andrews 3/209/1 (Cold. Cart., no. 12)
15 Oct. 1273 X 28 May 1279 bishop of St Andrews 2/10/271 (Lind. Cart., no. 146)